Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Bir aracın kontrolünü elde tutmak için geliştirilen direksiyon sistemi pek çok parça ve bileşenden oluşur. Direksiyon kutusu içinde yer alan pek çok parça ve dişlinin bu sistem için önemi büyüktür. Direksiyon simidi sürücüler tarafından araca yön vermek için kullanılır. Direksiyon kutusu içinde yer alan dişliler ise bu kontrolün ön tekerlere ulaşmasını sağlar. Zamanla ortaya çıkan sorunlar nedeniyle araç kullanmada ve aracın kontrolünü sağlamada bir takım sorunlar yaşanır. Bu sorunlar genellikle direksiyon kutusunun yağ ihtiyacı karşılanmadığı durumlarda ortaya çıkar. Zamanında ve doğru yağ değişimi ile sistem içinde bulunan dişli ve metal parçaların uzun ömürlü olması sağlanır.

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon kutusu tamiri konusuna gelmeden önce bu sistem bileşeni hakkında bilgi sahibi olmak sorunun çözümüne katkı sağlar. Araca yön veren bir sistemin kilit noktasında direksiyon kutusu bulunur. Sürücünün aracı rahat döndürmesinde ve aracın kontrolünü sağlamasında direksiyon kutusunun çok önemli katkısı bulunur. Mekanik bir sistem olması sebebiyle sistem içinde yağ desteği gereklidir. Herhangi bir yağ kaçağı durumu ortaya çıktığında sürtünen ve ısınan parçalar arızaların ortaya çıkmasına neden olur. Başta yağ kaçağı olmak üzere direksiyon kutusunda ortaya çıkan sorunları gidermek, araçların trafiğe daha güvenli şekilde çıkmasına destek verir.

Direksiyon Kutusu Nedir?

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon kutusu tamiri için öncelikli olarak bu kutu hakkında detaylı bilgilere sahip olmak gerekir. Daha sonrasında bir takım belirtileri takip etmek suretiyle ortaya çıkan sorunun tam olarak anlaşılması mümkün olur. Genelde alışıldık belirtiler içinde;

  • Direksiyonda yaşanan sertleşme
  • Direksiyonu çevirirken ses gelmesi
  • Direksiyon toparlamada yaşanan sorunlar
  • Direksiyon simidinde ortaya çıkan boşluk
Gibi durumlar ortaya çıkar. Bu belirtilere bakarak aracın durumu hakkında fikir sahibi olmak mümkün olur. Direksiyon kutusunda arıza bulunan araçların çok geçmeden hemen yardım alması gerekir. Aksi halde aracın kontrol edilmesinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir.

Direksiyon Kutusu Arıza Belirtileri Nelerdir?

Direksiyon Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyon Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?

Direksiyon kutusu kritik öneme sahip sistemlerden biridir. Bu gibi önemli bir sistemde ortaya çıkan sorunlar için uzman servis yardımı çok gereklidir. Profesyonel ekipler ve kaliteli ekipmanlar bu durumda çözüm üretir. Donanımı en iyi seviyede olan bir servis desteği ile bu tip sorunları aşmak ancak mümkün olur. Bireysel olarak bu konuda yapılacaklar oldukça sınırlıdır.

Direksiyon Kutusu Arızasında Ne Yapmak Gerekir?